Training Schedule

Training Field Schedule As of February 20th

Monday Abbotsford Senior Turf Field
5:30 – 6:45 pm U11 B Hurricane (Koellmel) U11 B Lightning (Dodge)
5:30 – 6:45 pm U12 G Lightning (Minhas) U11 B Storm (Knight)
6:45 – 8:00 pm U12 B Storm (Draper) U14 B Storm (Koellmel)
6:45 – 8:00 pm    
8:00 – 9:30 pm U16 MSL Boys (Knight)  
     
Tuesday Abbotsford Senior Turf Field
5:30 – 6:45 pm U09 Boys Prospects (Newby) U10 G Prospects (Najman)
5:30 – 6:45 pm U10 B Prospects (S. Schmidt) U10 B Prospects (Rutley)
6:45 – 8:00 pm U17 G Storm (Highwo) U13 MSL Girls (Newby)
6:45 – 8:00 pm   U13 B Storm (Trustham)
8:00 – 9:30 pm U15 MSL Girls (Accili) U16 MSL Girls (Dodge)
     
Thursday Abbotsford Senior Turf Field
5:30 – 6:45 pm U14 B Lightning (D. Schmidt) U11 G Storm (Thompson)
5:30 – 6:45 pm U10 B Storm (Rutley) U13 B Hurricane (Olabode)
6:45 – 8:00 pm U18 MSL Girls (D. Schmidt) U15 B Storm (Guidone)
6:45 – 8:00 pm    
     
Friday Abbotsford Senior Turf Field
5:30 – 6:45 pm Excel Goalkeeper Academy Excel Academy
5:30 – 6:45 pm    
6:45 – 8:00 pm Excel Goalkeeper Academy  
6:45 – 8:00 pm    
8:00 – 9:30 pm U21 Men’s Home Games
     
     
Wednesday Mouat Turf #1
8:00 – 9:30 pm U16 B Storm (Knott) ASA U21 Men’s (McKinlay)
8:00 – 9:30 pm U17 G Hurricane (Dhaliwal) ASA Women’s Storm (Dowdall)
     
     
Monday Mouat Turf #2
5:30 – 6:45 pm U13 B Hurricane (Olabode) U12 G Storm (Bradford)
5:30 – 6:45 pm U13 G Hurricane (Germaine) U14 B Hurricane (Taylor)
6:45 – 8:00 pm U13 B Thunder (Ramzan) U14 MSL Girls (Bradford)
6:45 – 8:00 pm U12 B Hurricane (Harman) U16 G Storm (Friesen)
8:00 – 9:30 pm U17 G Hurricane (Dhaliwal) U17 B Thunder (Tomlins)
8:00 – 9:30 pm    
     
Tuesday Mouat Turf #2
8:00 – 9:30 pm U17 Girls Excel Academy U18 B Storm (Cowdy)
8:00 – 9:30 pm    
     
Wednesday Mouat Turf #2
5:30 – 6:45 pm U16 B Hurricane (Bachar) U12 G Lightning (Minhas)
5:30 – 6:45 pm U11 G Hurricane (Hampton)  
6:45 – 8:00 pm U16 G Storm (Friesen) U13 G Storm (Hampton)
6:45 – 8:00 pm U13 B Thunder (Ramzan) U12 B Storm (Draper)
     
Thursday Mouat Turf #2
5:30 – 6:45 pm U12 B Tornado (Bailey) U11 B Thunder (Jeras)
5:30 – 6:45 pm U14 MSL Boys (Gundelj) U12 G Storm (Bradford)
6:45 – 8:00 pm U14 B Storm (Koellmel) U14 G Hurricane (Hakkarainen)
6:45 – 8:00 pm U13 B Storm (Trustham) U14 G Storm (Harman)
8:00 – 9:30 pm U16 MSL Boys (Knight) U18 B Storm (Cowdy)
8:00 – 9:30 pm    
     
Monday Mouat Turf #4
5:30 – 6:45 pm U11 B Thunder (Jeras) U14 B Lightning (D. Schmidt)
5:30 – 6:45 pm U12 B Tornado (Bailey) U11 G Hurricane (Hampton)
6:45 – 8:00 pm U15 B Hurricane (Gerspacher) U18 MSL Girls (D. Schmidt)
6:45 – 8:00 pm U15 B Storm (Guidone) U13 G Storm (Hampton)
8:00 – 9:30 pm U16 B Lightning (Sekhon) U16 B Hurricane (Bachar)
8:00 – 9:30 pm    
     
Tuesday Mouat Turf #4
5:30 – 6:30 pm U11 G Storm (Thompson) U14 MSL Boys (Gundelj)
5:30 – 6:30 pm    
     
Wednesday Mouat Turf #4
5:30 – 6:45 pm U1 MSL Boys (Corke) U13 G Hurricane (Germaine)
5:30 – 6:45 pm    
6:45 – 8:00 pm ASA U21 Women (Voth) U14 G Hurricane (Hakkarainen)
6:45 – 8:00 pm U16 B Lightning (Sekhon)  U16 G MSL (Dodge)
     
     
Thursday Mouat Turf #4
5:30 – 6:30 pm U11 B Hurricane (Koellmel) U11 B Lightning (Dodge)
5:30 – 6:30 pm U11 B Storm (Knight) U10 G Prospects (Najman)
     
     
Wednesday Townline Hill 
5:30 – 6:45 pm    
5:30 – 6:45 pm    
6:45 – 8:00 pm    
6:45 – 8:00 pm    
8:00 – 9:30 pm    
8:00 – 9:30 pm    
     
Thursday Townline Hill 
5:30 – 6:45 pm    
5:30 – 6:45 pm    
6:45 – 8:00 pm U15 B Hurricane (Gerspacher)  U15 B Storm (Guidone)
6:45 – 8:00 pm    
8:00 – 9:30 pm    
8:00 – 9:30 pm    

 

 

Gym Schedule as of February 20th

Monday Terry Fox 5:30 – 6:30 pm Available
       
       
  ATMS 5:30 – 6:30 pm Knight
    6:30 – 7:30 pm Knight
    7:30 – 8:30 pm Dhaliwal
       
Tuesday      
       
       
       
  ATMS 5:30 – 6:30 pm Grassroots 1 Winter
    6:30 – 7:30 pm Grassroots 1 Winter
    7:30 – 8:30 pm Highwo
       
  Clayburn Middle 6:30 – 7:30 pm Knight
    7:30 – 8:30 pm McKinley
       
  Stenersen 6:30 – 7:30 pm Trustham
       
Wednesday      
       
       
  ATMS 5:30 – 6:30 pm Grassroots 1 Winter
    6:30 – 7:30 pm Grassroots 1 Winter
    7:30 – 8:30 pm Dodge
       
Thursday      
       
       
       
  ATMS 5:30 – 6:30 pm Grassroots 1 Winter
    6:30 – 7:30 pm Grassroots 1 Winter
    7:30 – 8:30 pm Highwo
       
       
  Chief Dan George 5:30 – 6:30 pm Draper