Training Times by Field

U11 Boys Hurricane (Schmidt) Monday Abbotsford Senior Turf 5:30 – 6:30 pm
U11 Boys Lightning (Longoria) Monday Abbotsford Senior Turf 5:30 – 6:30 pm
U11 Boys Storm (Rutley) Monday Abbotsford Senior Turf 5:30 – 6:30 pm
U11 Boys Thunder (TBC) Monday Abbotsford Senior Turf 5:30 – 6:30 pm
U12 Boys Hurricane (Knight) Monday Abbotsford Senior Turf 6:30 – 7:30 pm
U12 Boys Lightning (Chapman) Monday Abbotsford Senior Turf 6:30 – 7:30 pm
U12 Boys Storm (Salihovic) Monday Abbotsford Senior Turf 6:30 – 7:30 pm
U12 Boys Thunder (Jeras) Monday Abbotsford Senior Turf 6:30 – 7:30 pm
2000 – 2003   Excel Pro Academy (00 – 03) Monday Abbotsford Senior Turf 7:30 – 8:30 pm
2000 – 2003   Excel Pro Academy (00 – 03) Monday Abbotsford Senior Turf 7:30 – 8:30 pm
U17 Boys MSL (Knight) Monday Abbotsford Senior Turf 8:30 – 9:30 pm
    Available Monday Abbotsford Senior Turf 8:30 – 9:30 pm
           
U09 Girls Prospects (Smith) Tuesday Abbotsford Senior Turf 5:30 – 6:30 pm
U10 Girls Prospects (TBC) Tuesday Abbotsford Senior Turf 5:30 – 6:30 pm
U11 Girls Hurricane (TBC) Tuesday Abbotsford Senior Turf 5:30 – 6:30 pm
U11 Girls Storm (Najman) Tuesday Abbotsford Senior Turf 5:30 – 6:30 pm
U12 Girls Hurricane (Boulanger) Tuesday Abbotsford Senior Turf 6:30 – 7:30 pm
U12 Girls Storm (Thompson) Tuesday Abbotsford Senior Turf 6:30 – 7:30 pm
 Adult  Women WMSL U21 Storm (Voth) Tuesday Abbotsford Senior Turf 7:30 – 8:30 pm
U14 Boys Hurricane (Trustham) Tuesday Abbotsford Senior Turf 7:30 – 8:30 pm
U14 Girls Storm (Kampen) Tuesday Abbotsford Senior Turf 6:30 – 7:30 pm
U16 Girls MSL (Accili) Tuesday Abbotsford Senior Turf 8:30 – 9:30 pm
U17 Girls MSL (Dodge) Tuesday Abbotsford Senior Turf 8:30 – 9:30 pm
           
U11 Boys Hurricane (Schmidt) Thursday Abbotsford Senior Turf 5:30 – 6:30 pm
U11 Boys Storm (Rutley) Thursday Abbotsford Senior Turf 5:30 – 6:30 pm
U11 Boys Thunder (TBC) Thursday Abbotsford Senior Turf 5:30 – 6:30 pm
U12 Boys Hurricane (Knight) Thursday Abbotsford Senior Turf 6:30 – 7:30 pm
U12 Boys Lightning (Chapman) Thursday Abbotsford Senior Turf 6:30 – 7:30 pm
U12 Boys Storm (Salihovic) Thursday Abbotsford Senior Turf 6:30 – 7:30 pm
U12 Boys Thunder (Jeras) Thursday Abbotsford Senior Turf 6:30 – 7:30 pm
           
U15 Boys Storm (Schmidt) Friday Abbotsford Senior Turf 5:30 – 6:30 pm
U15 Boys U15 (03) B Storm (Schmidt) Friday Abbotsford Senior Turf 5:30 – 6:30 pm
U15 Girls Lightning (Hakkarainen) Friday Abbotsford Senior Turf 6:30 – 7:30 pm
U15 Girls MSL (Bradford) Friday Abbotsford Senior Turf 6:30 – 7:30 pm
Adult Men FVSL (Dowdall) Friday Abbotsford Senior Turf 8:00 – 10:00 pm
           
U13 (05) Girls Lightning (Minhas) Monday Berry Park 5:30 – 6:30 pm
    Available Monday Berry Park 6:30 – 8:00 pm
           
    Available Tuesday Berry Park 5:30 – 6:30 pm
    Available Tuesday Berry Park 6:30 – 8:00 pm
           
2004 – 2007 2004-2007 Street Soccer Wednesday Berry Park 5:30 – 6:45 pm
2000 – 2003 2000 -2003 Street Soccer Wednesday Berry Park 6:45 – 8:00 pm
           
    Available Thursday Berry Park 5:30 – 6:30 pm
    Available Thursday Berry Park 6:30 – 8:00 pm
           
    Available Monday Delair Park East 5:30 – 7:00 pm
    Available Monday Delair Park East 5:30 – 7:00 pm
    Available Monday Delair Park East 7:00 – 8:30 pm
U17 Girls Storm (Friesen) Monday Delair Park East 7:00 – 8:30 pm
    Available Monday Delair Park East 8:30 – 9:30 pm
    Available  Monday Delair Park East 8:30 – 9:30 pm
           
    Available Tuesday Delair Park East 5:30 – 6:30 pm
           
U12 Boys Tornado (TBC) Wednesday Delair Park East 5:30 – 6:30 pm
           
    Available Thursday Delair Park East 5:30 – 6:30 pm
           
    Available Monday Delair Park West 5:30 – 7:00 pm
    Available Monday Delair Park West 5:30 – 7:00 pm
    Available Monday Delair Park West 7:00 – 8:30 pm
U17 Boys Storm (Knott) Monday Delair Park West 7:00 – 8:30 pm
    Available Monday Delair Park West 8:30 – 9:30 pm
    Available  Monday Delair Park West 8:30 – 9:30 pm
           
    Available Tuesday Delair Park West 5:30 – 6:30 pm
    Available Tuesday Delair Park West 5:30 – 6:30 pm
    Available Tuesday Delair Park West 6:30 – 7:30 pm
    Available Tuesday Delair Park West 6:30 – 7:30 pm
    Available Tuesday Delair Park West 7:30 – 8:30 pm
    Available Tuesday Delair Park West 7:30 – 8:30 pm
           
U14 Boys Hurricane (Trustham) Thursday Delair Park West 7:00 – 8:30 pm
    Available Thursday Delair Park West 7:00 – 8:30 pm
           
U09 Boys Prospects Hurricane (TBC) Monday MRC #2 (Center) 5:30 – 6:30 pm
U09 Boys Prospects Storm (Glass) Monday MRC #2 (Center) 5:30 – 6:30 pm
U10 Boys Prospects (Newby) Monday MRC #2 (Center) 5:30 – 6:30 pm
U13 Boys Hurricane (Field) Monday MRC #2 (Center) 6:30 – 7:30 pm
U13 Boys Lightning (TBC) Monday MRC #2 (Center) 6:30 – 7:30 pm
U13 Boys Storm (McNeill) Monday MRC #2 (Center) 6:30 – 7:30 pm
U15 Boys Hurricane (Koellmel) Monday MRC #2 (Center) 7:30 – 8:30 pm
    Available Monday MRC #2 (Center) 7:30 – 8:30 pm
U18 Boys Thunder (Tomlins) Monday MRC #2 (Center) 8:30 – 9:30 pm
    Available Monday MRC #2 (Center) 8:30 – 9:30 pm
           
U18 Girls Hurricane (Neill) Tuesday MRC #2 (Center) 8:00 – 9:30 pm
U18 Girls Storm (Highwo) Tuesday MRC #2 (Center) 8:00 – 9:30 pm
           
U13 Boys Lightning (TBC) Wednesday MRC #2 (Center) 5:30 – 6:30 pm
U13 Girls Lightning (Minhas) Wednesday MRC #2 (Center) 5:30 – 6:30 pm
    Available Wednesday MRC #2 (Center) 5:30 – 6:30 pm
U15 Boys Lightning (TBC) Wednesday MRC #2 (Center) 6:30 – 7:30 pm
U15 Girls Lightning (Hakkarainen) Wednesday MRC #2 (Center) 6:30 – 7:30 pm
U16 Boys Hurricane (Gerspacher) Wednesday MRC #2 (Center) 6:30 – 7:30 pm
           
U18 Girls Hurricane (Neill) Thursday MRC #2 (Center) 8:00 – 9:30 pm
U18 Girls Storm (Highwo) Thursday MRC #2 (Center) 8:00 – 9:30 pm
           
2006 – 2009   Excel Player Academy Friday MRC #2 (Center) 5:30 – 6:30 pm
U14 Girls MSL (Newby) Friday MRC #2 (Center) 5:30 – 6:45 pm
2000 – 2005   Excel Trades Academy Friday MRC #2 (Center) 6:45 – 8:00 pm
2000 – 2008   Goalkeeper Academy Friday MRC #2 (Center) 6:45 – 8:00 pm
           
Adult Men U21 (McKinlay) Wednesday MRC #3 (West) 8:00 – 9:30 pm
U16 Boys Storm (Guidone) Wednesday MRC #3 (West) 8:00 – 9:30 pm
           
2008 – 2010   Discoveries Academy Monday MRC #4 (South) 5:30 – 6:30 pm
U12 Boys Tornado (TBC) Monday MRC #4 (South) 5:30 – 6:30 pm
U14 Boys Thunder (Ramzan) Monday MRC #4 (South) 6:30 – 7:30 pm
U15 Girls  MSL (Bradford) Monday MRC #4 (South) 6:30 – 7:30 pm
U14 Boys Storm (Schnell) Monday MRC #4 (South) 7:30 – 8:30 pm
U16 Boys Storm (Guidone) Monday MRC #4 (South) 7:30 – 8:30 pm
    Available Monday MRC #4 (South) 8:30 – 9:30 pm
    Available Monday MRC #4 (South) 8:30 – 9:30 pm
           
2010 2010 Discoveries Tuesday MRC #4 (South) 5:30 – 6:30 pm
2011 2011 First Kicks Tuesday MRC #4 (South) 5:30 – 6:30 pm
           
2009 2009 Discoveries Wednesday MRC #4 (South) 5:30 – 6:30 pm
2013.2014 2013.2014 First Kicks Wednesday MRC #4 (South) 5:30 – 6:30 pm
U13 Girls MSL (Hosseinnia) Wednesday MRC #4 (South) 6:30 – 7:30 pm
U17 (01) Girls Storm (Friesen) Wednesday MRC #4 (South) 6:30 – 7:30 pm
U16 Girls MSL (Accili) Wednesday MRC #4 (South) 7:30 – 8:30 pm
U17 Girls  MSL (Dodge) Wednesday MRC #4 (South) 7:30 – 8:30 pm
U17 (01) Boys Storm (Knott) Wednesday MRC #4 (South) 8:30 – 9:30 pm
 Adult  Women MWSL U21 Storm Wednesday MRC #4 (South) 8:30 – 9:30 pm
           
2008 2008 Discoveries Thursday MRC #4 (South) 5:30 – 6:30 pm
2012 2012 First Kicks Thursday MRC #4 (South) 5:30 – 6:30 pm
U16 Boys MSL (Hatherly) Thursday MRC #4 (South) 8:00 – 9:30 pm
U17 Boys MSL (Knight) Thursday MRC #4 (South) 8:00 – 9:30 pm
           
    Available Monday Upper Sumas North 5:30 – 6:30 pm
    Available Monday Upper Sumas North 5:30 – 6:30 pm
U16 Boys Hurricane (Gerspacher) Monday Upper Sumas North 6:30 – 7:30 pm
U15 Boys Lightning (TBC) Monday Upper Sumas North 6:30 – 7:30 pm
    Available Monday Upper Sumas North 6:30 – 7:30 pm
    Available Monday Upper Sumas North 7:30 – 8:30 pm
    Available Monday Upper Sumas North 8:30 – 9:30 pm
    Available Monday Upper Sumas North 8:30 – 9:30 pm
           
    Available Tuesday Upper Sumas North 5:30 – 6:30 pm
    Available Tuesday Upper Sumas North 5:30 – 6:30 pm
    Available Tuesday Upper Sumas North 6:30 – 7:30 pm
    Available Tuesday Upper Sumas North 7:30 – 8:30 pm
    Available Tuesday Upper Sumas North 7:30 – 8:30 pm
    Available Tuesday Upper Sumas North 8:30 – 9:30 pm
    Available Tuesday Upper Sumas North 8:30 – 9:30 pm
           
U09 Boys Prospects Hurricane (TBC) Wednesday Upper Sumas North 5:30 – 6:30 pm
U09 Boys Prospects Storm (Glass) Wednesday Upper Sumas North 5:30 – 6:30 pm
U10 Boys Prospects (Newby) Wednesday Upper Sumas North 5:30 – 6:30 pm
U13 Boys Hurricane (Field) Wednesday Upper Sumas North 6:30 – 7:30 pm
U13 Boys Storm (McNeill) Wednesday Upper Sumas North 6:30 – 7:30 pm
U15 Boys Hurricane (Koellmel) Wednesday Upper Sumas North 7:30 – 8:30 pm
U15 Boys Storm (Schmidt) Wednesday Upper Sumas North 7:30 – 8:30 pm
    Available Wednesday Upper Sumas North 8:30 – 9:30 pm
    Available Wednesday Upper Sumas North 8:30 – 9:30 pm
           
U09 Girls Prospects (Smith) Thursday Upper Sumas North 5:30 – 6:30 pm
U10 Girls Prospects (TBC) Thursday Upper Sumas North 5:30 – 6:30 pm
U11 Girls Hurricane (TBC) Thursday Upper Sumas North 5:30 – 6:30 pm
U11 Girls Storm (Najman) Thursday Upper Sumas North 5:30 – 6:30 pm
U12 Girls Hurricane (Boulanger) Thursday Upper Sumas North 6:30 – 7:30 pm
U12 Girls Storm (Thompson) Thursday Upper Sumas North 6:30 – 7:30 pm
U14 Boys Storm (Schnell) Thursday Upper Sumas North 7:30 – 8:30 pm
U14 (04) Boys MSL (Corke) Thursday Upper Sumas North 7:30 – 8:30 pm
           
    Available Monday Upper Sumas South 5:30 – 6:30 pm
    Available Monday Upper Sumas South 5:30 – 6:30 pm
    Available Monday Upper Sumas South 6:30 – 7:30 pm
    Available Monday Upper Sumas South 6:30 – 7:30 pm
    Available Monday Upper Sumas South 7:30 – 8:30 pm
    Available Monday Upper Sumas South 7:30 – 8:30 pm
    Available Monday Upper Sumas South 8:30 – 9:30 pm
    Available Monday Upper Sumas South 8:30 – 9:30 pm
           
    Available Tuesday Upper Sumas South 5:30 – 7:00 pm
    Available Tuesday Upper Sumas South 5:30 – 7:00 pm
U13 Girls MSL (Hosseinnia) Tuesday Upper Sumas South 7:00 – 8:30 pm
U14 Girls MSL (Newby) Tuesday Upper Sumas South 7:00 – 8:30 pm
    Available Tuesday Upper Sumas South 8:30 – 9:30 pm
    Available Tuesday Upper Sumas South 8:30 – 9:30 pm
           
U13 (05) Boys Lightning (TBC) Wednesday Upper Sumas South 5:30 – 6:30 pm
    Available Wednesday Upper Sumas South 5:30 – 6:30 pm
U14 Girls Storm (Kampen) Wednesday Upper Sumas South 6:30 – 7:30 pm
U14 (04) Boys Thunder (Ramzan) Wednesday Upper Sumas South 6:30 – 7:30 pm
Adult Women WMSL Lightning (Harrison Wednesday Upper Sumas South 7:30 – 8:30 pm
U18 Boys Thunder (Tomlins) Wednesday Upper Sumas South 8:00 – 9:30 pm
Adult Men Storm (Dowdall) Wednesday Upper Sumas South 8:30 – 9:30 pm
           
U11 (07) Boys Lightning (Longoria) Thursday Upper Sumas South 5:30 – 6:30 pm
    Available Thursday Upper Sumas South 5:30 – 6:30 pm
    Available Thursday Upper Sumas South 5:30 – 6:30 pm
    Available Thursday Upper Sumas South 6:30 – 7:30 pm
U15 Boys MSL (Hawley) Thursday Upper Sumas South 6:30 – 8:00 pm
    Available Thursday Upper Sumas South 7:30 – 8:30 pm
Adult Women MWSL Ducks (McKinlay) Thursday Upper Sumas South 8:30 – 9:30 pm
Adult Women MWSL Storm (Dowdall) Thursday Upper Sumas South 8:30 – 9:30 pm
           
U16 Girls MSL (Accili) Friday Upper Sumas South 7:00 – 8:30 pm
U17 Girls MSL (Dodge) Friday Upper Sumas South 7:00 – 8:30 pm